.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+12
Milady D' Hiver
Fawkes Spirit
Katherine Black
Magic Is Might
geowizard
Roland Weasley
Cassandra Black
Cassiopeia Black
Romilda Vane
Q' Anilia
Isabelle Lightwood
sthnanonymiagiapanta
16 απαντήσεις

    Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Ψηφοφορία

    Πόλη ή Ύπαιθρος

    [ 6 ]
    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 I_vote_lcap60%Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 I_vote_rcap [60%] 
    [ 4 ]
    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 I_vote_lcap40%Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 I_vote_rcap [40%] 

    Σύνολο Ψήφων: 10
    Fawkes Spirit
    Fawkes Spirit
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 174
    Ηλικία : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Fawkes Spirit Σαβ Φεβ 07, 2015 10:49 pm

    υπαιθρος
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Πεμ Απρ 02, 2015 1:35 am

    Με αφορμη ενα μονοημερο ταξιδακι που εκανα την περασμενη βδομαδα ειπα να απαντησω. Δεν ειχα απαντησει τοσο καιρο γιατι το νησι που εμενα στην ελλαδα δεν μου φαινοταν "υπαιθρος" και δεν ειχα ζησει ποτε σε πολη. Τωρα εχοντας ζησει σε πολη και εχοντας δει υπαιθρο εχω μια καθαρη αποψη. Βεβαια, δεν εχω ζησει στην υπαιθρο αυτη που ειδα, να το ξεκαθαρισω.

    Διαλεξα πολη. Η υπαιθρος ειναι υπεροχη. Θα μπορουσα να παω για μερικους μηνες να ηρεμησω απο ολους και απο ολα. Λατρευω αυτους τους πιο αργους ρυθμους. Δεν ειναι ακριβως αργοι αλλα σιγουρα πιο αργοι απο πολη. Θα ηθελα αυτην την εμπειρια. ΑΛΛΑ δεν θα μπορουσα να μετακομισω για παντα εκει. Εχω αγαπησει την πολη. Την ευκολια των τακτικων λεωφοριων, την προσβαση σε τραινα. Τα εμπορικα που σου δινουν τοσες επιλογες για ρουχα, παπουτσια και γενικα διαφορα προιοντα. Βεβαια ενα αρνητικο της πολης ειναι η κινηση στους δρομους και οπως ειπα πριν οι γρηγοροι ρυθμοι. Ακομα και αν δεν εχω κατι να κανω, καπου να παω σε τοσα λεπτα, βρισκω τον εαυτο που να περπαταει γρηγορα, να κουνιεται γρηγορα. Προσαρμοζεσαι στους ρυθμους της πολης, γινεσαι ενα με το πληθος.

    Αλλα οπως ειπα, πολη για μενα. Μ' αρεσει κι ολας αυτο που χανεσαι στο πληθος, αυτη η ανωνυμια. Μ αρεσει να εχω τα παντα ευκολα προσβασιμα. Εχοντας ζησει σε νησι στο οποιο δεν ειχαμε ολες τις ανεσεις της Αθηνας, μπορω να εκτιμησω τωρα τις ανεσεις μιας μεγαλουπολης.
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12878
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Απρ 02, 2015 1:04 pm

    Αν και απο μικρή η ζυγαριά "πολη-χωριό" εγερνε πάντα προε το δευτερο άκρο για μένα, μεγαλώνοντας αρχισα να αγαπώ και τις πόλεις. Συγκεκριμένα την Αθήνα βασικά, γιατί σε αυτήν έχω ζήσει. Razz

    Απλά ώς παιδί, δεν εκτιμάς όλα όσα σου προσφέρει μια πόλη, γιατί δεν μπορείς να τα εξερευνήσεις. Ολες αυτές οι ανέσεις που αναφερουμε για τις πόλεις, είναι οι ανέσεις ενός ενήλικου, τα πράγματα που θέλει και εκτιμάει κάποιος στην ενήλικη ζωή ή απο την εφηβεία και μετά. Γρήγορες μετακινήσεις, εμπορικά, κτλ.

    Σε αυτή τη φάση της ζωης μου λοιπον, διαλέγω πολεις. Razz  Αλλά είμαι σχεδόν σιγουρη ότι καααποια στιγμη στο μακρυνο μέλλον, θα θέλω αποκεντρωση. Όπως οι συνταξιούχοι που μετακομίζουν πίσω στα χωριά τους ξερω γω. Razz

    Γενικά, δε θα'θελα να περάσω όλη μου τη ζωή σε μια μεγαλούπολη. Βασικά, δε μπορώ να με φανταστώ να μένω κάπου μόνιμα, αλλά άλλο αυτό. 
    Το ιδανικό θα ήταν κάτι ενδιάμεσο σε πόλη και χωριό. Δε θέλω ούτρε το αγχος και τους μουντους ρυθμους ζωης των μεγαλουπόλεων αλλά ούτε την πλήρη απομώνοση ενός απομακρυσμένου, μικρού, εκατό χρόνια πίσω χωριού. 
    Αν έμενα σε χωριό θα ήθελα να είναι κοντά σε πόλη και αν έμενα σε πόλη, θα ήθελα να είναι επαρχιακή. Razz
    Και θα είχα και ένα σκύλο χορτάτο και μια πίτα ολόκληρη. Razz
    dimitra granger
    dimitra granger
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 683
    Ηλικία : 25
    Location : los Angeles, California
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Somietimes you win, sometimes you won

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από dimitra granger Σαβ Μαρ 12, 2016 12:59 pm

    Πόλη!!!
    Jane Lovegood
    Jane Lovegood
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 831
    Ηλικία : 120
    Location : Από την Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2018

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Jane Lovegood Σαβ Μάης 26, 2018 6:56 pm

    Ύπαιθρος Αν και πιο πίσω στην εποχή, είναι πολύ πιο ήσυχα και μπορεί να απολαύσει κανείς τη φύση..
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Κυρ Σεπ 22, 2019 2:39 pm

    Είμαι ξεκάθαρα άτομο της πόλης. Ωραία η ύπαιθρος να πάμε μια εκδρομή, να πάμε έστω ένα κάμπινγκ το καλοκαίρι αλλά ως εκεί. Δεν θα ήθελα με τίποτα να μένω σε χωριό. Εδώ στις λίγες μέρες που κάθομαι ζω με το μόνιμο άγχος μην πετύχω κανένα σκορπιό (στην Ζάκρο πετύχαμε 3), κανένα φίδι (η Ικαρία που πηγαίνω έχει πολλά, φέτος νομίζω είπε η θεία μου που πήγε χωριό πως της λέγανε να προσέχει γιατί είχανε δει και οχιά και ας μην μιλήσουμε καλύτερα για τις ανασκαφές) ή κανένα άλλο ζωύφιο.

    Πέρα από αυτά μου αρέσει να έχω επιλογές, στο φαί την διασκέδαση, τα ρούχα και οι μεγάλες πόλεις το έχουν αυτό.
    Lisette de Lapin
    Lisette de Lapin
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11396
    Ηλικία : 27
    Location : Asteroid B618
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: κεφτέδες.

    Πόλη ή Ύπαιθρος; - Σελίδα 2 Empty Απ: Πόλη ή Ύπαιθρος;

    Δημοσίευση από Lisette de Lapin Τρι Οκτ 01, 2019 2:48 pm

    π ό λ η. In Love

    Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα. Στην πόλη αισθάνομαι νέα και ζωντανή.
    Μου αρέσει η ύπαιθρος, μου αρέσει η φύση, με ηρεμεί. Αλλά δεν είναι για χόρταση και σίγουρα όχι για να ζησω μόνιμα. Αν ζήσω κάποια στιγμή θα είναι μετά τα 40 μου, που θα είμαι πελούσια, καταξιωμένη και θα αποσυρθώ να ζωγραφίσω πίνακες που θα αναγνωριστούν αφού πεθάνω. blasé

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 1:08 pm